Kynžvartský podzim 2013

Jak jsem přežil MTB závod Kynžvartský podzim 2013

Opět po 4 letech jsem se zúčastnil cyklo závodu MTB Kynžvartský podzim konaný v sobotu 14.9.2013 po záštitou Auto Musil Stará Voda. Z důvodu nepřízniného počasí (dá se říci přímo hnusného počasí), které trvalo celý týden před závodem, kdy jen pršelo a pršelo, občas do toho pořádně zafoukalo a teplota nevylezla nad 10°C, jsem se účasti na tomto legendárním závodu vzdal. Vzdal jsem to asi z jediného důvodu, dobře znám podmínky trati, kudy vede a co na trati po takovém přívalu vody očekávat, trať nebude stát za nic, při sjezdech nebezpečně mokré kameny a kořeny, hluboké a nepřehledné blátivé kaluže apod. Normálně nejsem žádný cimprlich, voda ani bláto mi nevadí, spíše naopak, ale to co předvedlo počasí týden před závody v Lázních Kyžvartu, už bylo dost.

Stejně jsem se zúčastnil

Pouhý den před závodem za mnou přišel soused s dotazem, jestli se zúčastním Kynžvarstského podzimu. Já na to, že ne, že jsem se rozhodl, že nebudu riskovat zdraví, ale doslova mě ukecal a já jsem přikývl, že se druhý den uvidíme na startu.

Druhý den jsem tedy ještě v rychlosti připravil kolo i sebe na šílené podmínky závodu, sundal blatníky abych nevypadal před ostatními borci jak naprostý amatér, a pro jistotu ještě kontaktovat souseda jestli opravdu jede. Ten mi pouhých pár minut před startem závodu oznámil, že ho bolí záda a raději nepojede. Ale když už jsem byl připravený a kolo je taky celkem v cajku, tak proč bych to nezkusil. Dostavil jsem se tedy na prezentaci, zaregistroval, trochu jsem si protáhl nohy, zařadil jsem na konec startovního pole a čekal na výstřel ze startovací pistole. Moje registrační číslo bylo 37, celkem na startu bylo 39 borců.

Závod byl nad moje síly

Výstřel z pistole, vyjíždím, start proběhl celkem hladce, valím to z kopce kolem zahrádek, na úské cestě se tvoří šňůra závodníků a v hlavě mi zní myšlenka, abych to zase nepřepálil jako minule, aby mi zbyly nějaké síly na to nejhorší stoupání z obce Úbočí na vrch Lesný. V lese za zahrádkářskou kolonií je na trati celkem těsno, některým borcům to nejede a brzdí ostatní, předjíždím je proto křovím, v tu chvíli nejlepší možné řešení. Několik borců mám tedy za sebou a soustředím na sjezd ke golfovému hřišti, je mokro trochu to klouže, proto to nemůžu valit tak jak bych potřeboval. Tempo je vražedné, máme za sebou jen pár kilometrů a vedoucí závodnící se mi už vzdalují na horizontu.

Za golfovým hřištěm přišel první prudký sjezd, který jsem jen tak tak ustál bez pádu, dále přichází kus blátivé a promočené trati. Každou chvíli průjezd blátíčkem a kaluží, za chvíli skoro nic nevidím, mám špinavé brýle. Na konci tohoto blátivého úseku trati přichází pád, při průjezdu blátivou stopou jsem vyjel na okraj, podklouzlo mi přední kolo a už jsem se válel na straně v křoví. Bohužel jsem se při pádu uhodil do hlavy nad okem, praštil jsem se do nosu, rozbil brýle a v tu chvíli jsem byl celkem dezorientovaný. Při sjezdu do Úbočí mi z nosu crčela krev a nechtělo to přestat. Došlo na nejhorší část trati, příkré stoupání pod vrch Lesný, při jízdě se nemohu moc soustředit na výkon, jsem stále trochu praštěný z pádu a stále mi trochu teče krev z nosu. Při stoupání trpím jak pes, a v duchu si říkám, proč jsem se do toho nechal ukecat :)

Před posledním prudkým vstoupáním vidím před sebou jednoho borce jak mu ubývají síly, zabral jsem a před vrcholem jsem ho předjel, avšak při sjezdu se urputně držel a funěl mi na záda, to mě alespoň vyburcovalo k sebrání posledních sil před posledním nepříjemným, ale mnou zbožňovaným úsekem závodu - sjezd kolem zříceniny hradu Kynžvart. Sjezd po kamenech a prudký kopec ke hřbitovu jsem zvádl parádně. Do cíle už chybí jen pár set metrů. Borec za mnou sebral zbytky sil a na silnici mě předjel. Tentokráte mu funím za krk já, v posledních metrech mě trochu zdržuje, mohl by jet rychleji, moc příležitostí k předjetí už není. Nakonec jsem s ním prohrál v cíli o 0,5 sekundy a skončil na celkovém 16 místě. Ve své skupině Masters I jsem se umístil na bramborovém 4. místě.

Nakonec jsem byl rád, že to mám za sebou a s výsledky, i po tom pádu, můžu být spokojený. Příště (pokud ještě někdy pojedu) je nutné více potrénovat. Na vítěze mi chybělo pouhých 14 minut :-)

Výsledky

Výsledky závodu Kynžvartský podzim 2013

Fotografie z akce

Kynžvartský pod...
Kynžvartský pod...
Kynžvartský pod...
Kynžvartský pod...
Kynžvartský pod...

Zobrazit všechny fotografie z galerie "Kynžvartský podzim 2013"

Autor: Tygr-53